Title

The Official Website of the Sunline Speedway, Waikerie

Results - June 12th 2016

Super Sedans Heat 1 - 6 Laps

Start: 99 Steve Schwarz, 93 Kym Jury, 66 Robert Uren

Finish: 93 Kym Jury, 99 Steve Schwarz, 66 Robert Uren (Time 1:18.84 - 4 Laps)


Modlites Heat 1 - 10 Laps

Start: 4 Cory Hodgson, 42 Duran Cowland, N7 Ayden Elliot, 25 Todd Bennett, N63 Bruce Adams, 32 Scott Webb, 31 Tony Hardy, 52 Darryll Woods

Finish: 32 Scott Webb, 4 Cory Hodgson, 42 Duran Cowland, 31 Tony Hardy, N7 Ayden Elliot, N63 Bruce Adams, 52 Darryll Woods DNF: 25 Todd Bennett (Time 3:19.22)


Junior Sedans Heat 1 - 10 Laps

Start: 0 Heath Thorne, 25 Jayden Ruhs, 24 Lachlan Gwynne, 4 Tom Richter, 78 Nathan Thorne, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 16 Corey Richter

Finish: 0 Heath Thorne, 78 Nathan Thorne, 25 Jayden Ruhs, 4 Tom Richter, 24 Lachlan Gwynne, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 16 Corey Richter (Time 3:55.66)


Street Stocks Heat 1 - 12 Laps

Start: 18 Jason Duell, 29 Jason Gibbs, 97 Jamie Stewart, 47 Tony Schulz, 5 Sam Brumfield, 13 Matt Starkey, 48 Rhys Heinrich, 89 Justin Demaine, 22 Tony Prideaux, 94 Cheyanne Richter-Uren

Finish: 5 Sam Brumfield, 97 Jamie Stewart, 29 Jason Gibbs, 48 Rhys Heinrich, 47 Tony Schulz, 18 Jason Duell, 89 Justin Demaine, 22 Tony Prideaux, 94 Cheyanne Richter-Uren DNF: 13 Matt Starkey (Time 4:34.34 - 11 Laps)


Street Stocks Heat 2 - 12 Laps

Start: 14 Nigel Reichstein, 132 Andy Maxwell Jnr, MDA79 Wade Fell, MDA76 Aaron Graham, 67 Buck Haynes, 55 Matthew Maynard, 12 Darren Flatman, 27 Cade Cox, 3 Keith Moore

Finish: 132 Andy Maxwell Jnr, 14 Nigel Reichstein, 27 Cade Cox, 55 Matthew Maynard, 67 Buck Haynes, MDA79 Wade Fell, MDA76 Aaron Graham, 12 Darren Flatman, 3 Keith Moore (Time 4:41.12)


Wingless Sprints Heat 1 - 10 Laps
Start: 22 Daniel Obst, 51 Jay Brown, 43 Jason Gantz, 52 Jason Bolitho, 8 Darryl Sloan, 73 Melissa McMillan, 37 Anthony McMillan, 13 Dale Gesell, 29 Ben Pollock
Finish: 37 Anthony McMillan, 13 Dale Gesell, 8 Darryl Sloan, 51 Jay Brown, 29 Ben Pollock DNF: 22 Daniel Obst, 43 Jason Gantz, 52 Jason Bolitho, 73 Melissa McMillan (Time 51.12 - 3 Laps)

AMCA's Heat 1 - 12 Laps
Start: 6 Jason Deakin, V45 Kelsey Allen, 12 Travis Litterini, 54 Leanne Turner, 28 Marcus Rigney, 88 Mark Janssan, V24 Darren McCarthy, 11 Jeremy Moore, V67 Timmy Logan, 53 Raymond Hedley, 2 Michael Qualmann, 33 Anthony Rehn, V7 Frank Theirry, T13 Rodney Bassett
Finish: 11 Jeremy Moore, 54 Leanne Turner, T13 Rodney Bassett, V24 Darren McCarthy, V45 Kelsey Allen, V7 Frank Theirry, 88 Mark Janssan, 6 Jason Deakin, 28 Marcus Rigney, 12 Travis Litterini, 2 Michael Qualmann DNF:  V67 Timmy Logan, 53 Raymond Hedley, 33 Anthony Rehn (Time 1:15.63 - 4 Laps)

Modified Sedans Heat 1 - 10 Laps
Start: 44 John Burton, MDA6 Wade McCarthy, 9 Terry Brown, SA1 Mark Sheen, 8 Marty Raams, 4 Ben Tuttle, 19 Paul Sheen
Finish: MDA6 Wade McCarthy, SA1 Mark Sheen, 9 Terry Brown, 44 John Burton, 19 Paul Sheen, 8 Marty Raams DNF: 4 Ben Tuttle (3:11.78)

Super Sedans Heat 2 - 6 Laps
Start: 99 Steve Schwarz, 93 Kym Jury, 66 Robert Uren
Finish: 93 Kym Jury, 99 Steve Schwarz, 66 Robert Uren (Time 1:48.59)

Modlites Heat 2 - 10 Laps
Start: 66 Mark Martin, 51 Michael Brown, 13 Jake Lewis, 41 Brian Chadwick, s7 Shane Howard, 25 Todd Bennett, N7 Ayden Elliot, 42 Duran Cowland, 4 Cory Hodgson
Finish: 51 Michael Brown, 4 Cory Hodgson, 25 Todd Bennett, N7 Ayden Elliot, 42 Duran Cowland, 66 Mark Martin, s7 Shane Howard, 13 Jake Lewis DNF: 41 Brian Chadwick (1:13.13 - 4 Laps)

Junior Sedans Heat 2 - 10 Laps
Start: 99 Jake Richter, 12 Dylan Richter, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 3 Ashlee McEwin, 4 Tom Richter, 66 Josh Gwynne, 25 Jayden Ruhs, 0 Heath Thorne, 22 Tegan Sheridan
Finish: 0 Heath Thorne, 3 Ashlee McEwin, 25 Jayden Ruhs, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 66 Josh Gwynne, 12 Dylan Richter, 4 Tom Richter, 99 Jake Richter, 22 Tegan Sheridan (Time 3:32.56)

Street Stocks Heat 3 - 12 Laps
Start: 3 Keith Moore, 89 Justin Demaine, 12 Darren Flatman, 47 Tony Schulz, 67 Buck Haynes, MDA79 Wade Fell, 29 Jason Gibbs, 14 Nigel Reichstein, 94 Cheyanne Richter-Uren
Finish: 14 Nigel Reichstein, 67 Buck Haynes, 29 Jason Gibbs, 12 Darren Flatman, 3 Keith Moore, MDA79 Wade Fell, 47 Tony Schulz, 94 Cheyanne Richter-Uren DNF: 89 Justin Demaine (Time 3:48.10 - 11 Laps)

Street Stocks Heat 4 - 12 Laps

Start: 22 Tony Prideaux, 27 Cade Cox, 48 Rhys Heinrich, 55 Matthew Maynard, 5 Sam Brumfield, MDA76 Aaron Graham, 97 Jamie Stewart, 18 Jason Duell, 132 Andy Maxwell Jnr

Finish: 5 Sam Brumfield, 48 Rhys Heinrich, 27 Cade Cox, 97 Jamie Stewart, 18 Jason Duell, 55 Matthew Maynard, 132 Andy Maxwell Jnr, 22 Tony Prideaux DNF: MDA76 Aaron Graham (Time 3:23.63 - 10 Laps)


Wingless Sprints Heat 2 - 10 Laps
Start: 13 Dale Gesell, 37 Anthony McMillan, 8 Darryl Sloan, 43 Jason Gantz, 22 Daniel Obst, 51 Jay Brown, 29 Ben Pollock DNS: 52 Jason Bolitho
Finish: 43 Jason Gantz, 37 Anthony McMillan, 22 Daniel Obst, 8 Darryl Sloan, 51 Jay Brown, 29 Ben Pollock DNF: 13 Dale Gesell (Time 1:05.19 - 4 Laps)

AMCA's Heat 2 - 12 Laps
Start: 53 Raymond Hedley, V67 Timmy Logan, 11 Jeremy Moore, V24 Darren McCarthy, 88 Mark Janssan, 28 Marcus Rigney, 54 Leanne Turner, 12 Travis Litterini, V45 Kelsey Allen, 6 Jason Deakin, V7 Frank Theirry, T13 Rodney Bassett
Finish: 11 Jeremy Moore, 54 Leanne Turner, V24 Darren McCarthy, 28 Marcus Rigney, V7 Frank Theirry, V45 Kelsey Allen, 6 Jason Deakin, V67 Timmy Logan DNF: 12 Travis Litterini, T13 Rodney Bassett, 53 Raymond Hedley, 88 Mark Janssan (Time 1:09.38 - 4 Laps)

Modified Sedans Heat 2 - 10 Laps
Start: SA1 Mark Sheen, 8 Marty Raams, 9 Terry Brown, MDA6 Wade McCarthy, 44 John Burton, 4 Ben Tuttle, 19 Paul Sheen
Finish: SA1 Mark Sheen, MDA6 Wade McCarthy, 9 Terry Brown, 44 John Burton, 8 Marty Raams DNF: 4 Ben Tuttle, 19 Paul Sheen (Time 3:01.97)

Modlites Heat 3 - 10 Laps
Start: 31 Tony Hardy, 32 Scott Webb, N63 Bruce Adams, s7 Shane Howard, 41 Brian Chadwick, 13 Jake Lewis, 51 Michael Brown, 66 Mark Martin, 52 Darryll Woods
Finish:  32 Scott Webb, 51 Michael Brown, s7 Shane Howard, 41 Brian Chadwick, 31 Tony Hardy, 52 Darryll Woods DNF: 66 Mark Martin, N63 Bruce Adams, 13 Jake Lewis (Time 1:51.78 - 7 Laps)

Junior Sedans Heat 3 - 10 Laps
Start: 66 Josh Gwynne, 78 Nathan Thorne, 3 Ashlee McEwin, 24 Lachlan Gwynne, 12 Dylan Richter, 99 Jake Richter, 16 Corey Richter, 22 Tegan Sheridan
Finish: 78 Nathan Thorne, 3 Ashlee McEwin, 66 Josh Gwynne, 12 Dylan Richter, 24 Lachlan Gwynne, 16 Corey Richter, 22 Tegan Sheridan DNF: 99 Jake Richter (Time 1:19.85 - 4 Laps)

Super Sedans FEATURE - 8 Laps
Start: 93 Kym Jury, 99 Steve Schwarz, 66 Robert Uren
Finish: 93 Kym Jury, 99 Steve Schwarz, 66 Robert Uren (Time 2:30.85)

Modlites FEATURE - 16 Laps
Start: 31 Tony Hardy, N7 Ayden Elliot, s7 Shane Howard, 42 Duran Cowland, N63 Bruce Adams, 66 Mark Martin, 41 Brian Chadwick, 4 Cory Hodgson, 25 Todd Bennett, 51 Michael Brown, 32 Scott Webb, 13 Jake Lewis, 52 Darryll Woods
Finish: 51 Michael Brown, N7 Ayden Elliot, 42 Duran Cowland, 32 Scott Webb, s7 Shane Howard, 66 Mark Martin, 31 Tony Hardy, 52 Darryll Woods, 13 Jake Lewis DNF: N63 Bruce Adams, 41 Brian Chadwick, 25 Todd Bennett DQ: 4 Cory Hodgson (Time 2:19.62 - 8 Laps)

Junior Sedans FEATURE - 12 Laps
Start: 0 Heath Thorne, 78 Nathan Thorne, 3 Ashlee McEwin, 25 Jayden Ruhs, 12 Dylan Richter, 66 Josh Gwynne, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 4 Tom Richter, 24 Lachlan Gwynne, 16 Corey Richter, 22 Tegan Sheridan
Finish: 0 Heath Thorne, 78 Nathan Thorne, 3 Ashlee McEwin, 25 Jayden Ruhs, 66 Josh Gwynne, 12 Dylan Richter, 24 Lachlan Gwynne, 61 Paige Goldsack-Gwynne, 4 Tom Richter,16 Corey Richter, 22 Tegan Sheridan (Time 3:57.75)

Modified Sedans TRACK CHAMPIONSHIP - 15 Laps
Start: SA1 Mark Sheen, MDA6 Wade McCarthy, 9 Terry Brown, 44 John Burton, 8 Marty Raams, 19 Paul Sheen, 4 Ben Tuttle
Finish: SA1 Mark Sheen, MDA6 Wade McCarthy, 9 Terry Brown, 4 Ben Tuttle, 44 John Burton, 8 Marty Raams DNF: 19 Paul Sheen (Time 4:24.53 - NEW RECORD)

Street Stocks STEVE BUTCHER MEMORIAL - 20 Laps
Start: 5 Sam Brumfield, 14 Nigel Reichstein, 27 Cade Cox, 29 Jason Gibbs, 48 Rhys Heinrich, 97 Jamie Stewart, 132 Andy Maxwell Jnr, 67 Buck Haynes, 55 Matthew Maynard, 12 Darren Flatman, 18 Jason Duell, 47 Tony Schulz, MDA79 Wade Fell, 89 Justin Demaine, 22 Tony Prideaux, 94 Cheyanne Richter-Uren
Finish: 5 Sam Brumfield, 27 Cade Cox, 18 Jason Duell, 29 Jason Gibbs, 48 Rhys Heinrich, 132 Andy Maxwell Jnr, 97 Jamie Stewart, MDA79 Wade Fell, 94 Cheyanne Richter-Uren DNF: 67 Buck Haynes, 55 Matthew Maynard, 12 Darren Flatman, 47 Tony Schulz, 89 Justin Demaine, 22 Tony Prideaux, 14 Nigel Reichstein (Time 39.25 - 2 Laps)

Wingless Sprints FEATURE - 12 Laps
Start: 37 Anthony McMillan, 8 Darryl Sloan, 51 Jay Brown, 29 Ben Pollock, 43 Jason Gantz, 13 Dale Gesell, 22 Daniel Obst, 52 Jason Bolitho
Finish: 37 Anthony McMillan, 43 Jason Gantz, 51 Jay Brown, 13 Dale Gesell, 8 Darryl Sloan DNF:  29 Ben Pollock, 22 Daniel Obst, 52 Jason Bolitho

AMCA's FEATURE - 15 Laps
Start: 11 Jeremy Moore, 54 Leanne Turner, V24 Darren McCarthy, V7 Rodney Bassett, V45 Kelsey Allen, 28 Marcus Rigney, 6 Jason Deakin, 88 Mark Janssan, V67 Timmy Logan, 53 Raymond Hedley, 12 Travis Litterini
Finish: 11 Jeremy Moore, V24 Darren McCarthy, 53 Raymond Hedley, V7 Rodney Bassett, V45 Kelsey Allen, 88 Mark Janssan, 6 Jason Deakin, 28 Marcus Rigney, 54 Leanne Turner, 12 Travis Litterini, V67 Timmy Logan (Time 1:29.31 - 5 Laps)